Başkanın Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar, gençlerimizi geleceğe hazırlama gayesiyle her türlü hizmeti ücretsiz olarak sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, Belnet İnternet ve Bilgi Erişim Merkezleri Projesi’ni 2007 yılında hayata geçirdik.

Yaş ayrımı yapmaksızın tüm İstanbul halkının bilişim, teknoloji ve internet imkanlarından ücretsiz ve güvenli olarak faydalandığı bu teknoloji merkezlerini hizmete sunduk. İnternet ve Bilgi Erişim Merkezleri, İstanbul’un 28 ilçesindeki 68 şubesinde, 1345 bilgisayar ve 157 personel ile 166 bini aşkın üyesine bilişim ve internet hizmeti vermeye devam ediyor. Yine bu anlamda gezici Belnet Otobüsü sayesinde İstanbul’un çeşitli meydanlarında internet ve bilişim hizmeti sağlıyoruz. Bu kapsamda üniversite ve lise giriş sınavlarına girecek olan ve sistemli bir şekilde sınava hazırlanmak isteyen öğrencilere; basit , anlaşılır ve pratik bir yolla ilk Online Dershane Hizmeti’ni de ücretsiz olarak 2007 yılında sunmaya başladık. Tercih Danışma Merkezleri aracılığı ile her yıl YGS ve LYS sınavları sonrasında öğrencilerimize danışmanlık hizmeti veriyoruz. Tüm bunların yanı sıra 2004 yılında başlattığımız Kariyer Eğitim Günleri ile üniversite öğrencilerinin kişisel gelişimlerine destek olmaya çalışıyoruz.

Geleceğimiz inşa edecek olan gençlerimize bu hizmetleri sunmaktan onur duyuyorum.

Tercih Danışma Merkezi Hakkında

Her yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrasında öğrencilere; seçimlerinde yardımcı olmak için İstanbul’un birçok ilçesinde kurulan tercih danışma merkezlerinde uzman eğitmenler desteğinde bilgisayar ortamında ücretsiz olarak rehberlik hizmeti sunulmaktadır.

Tercih danışmanlık hizmetinin verildiği uygulamayla öğrencilerin puanları doğrultusunda en doğru seçimi yapmaları için uzman personeller eşliğinde aldıkları puanlarla girebilecekleri okullar ve bölümler, okulların ve programların kontenjanları, öğrencinin genel puanı, yüzdelik dilimi gibi birçok konuda bilgiler üzerinde durularak öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda bilgisayar destekli otomasyon programlarıyla tercih listesi oluşturulmaktadır.

Tercih uygulamasının profesyonel ve uzman rehberler desteğinde gerçekleştirildiği projede sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapma stresi ile karşı karşıya kalan öğrencilere destek olunmaktadır.

En ufak bir puanın veya bir tercih sıralama hatasının oluşturabileceği sıkıntıları göz önüne alarak tercih döneminde gençlerimize yardımcı olunan proje ile öğrencilerin bireysel yetenek ve becerileri ile doğru orantılı, yapmaktan mutluluk duydukları meslekler seçmelerine destek olmak amaçlanmaktadır.

Nerelerdeyiz?

 • Anadolu Yakası

  • Kadıköy Beyaz Masa
 • Avrupa Yakası

  • Bakırköy Tercih Danışma Merkezi
  • Şirinevler Tercih Danışma Merkezi
  • Şişli Tercih Danışma Merkezi
  • Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi Belnet Şubesi

Faydalı Linkler